Zákaz HHC – opět se ukázalo, že represe nefunguje

6. března 2024
Zákaz HHC – opět se ukázalo, že represe nefunguje

Dnešním dnem, tj. 6. 3. 2024, začalo platit nové vládní nařízení v souvislosti s problémem kanabinoidu HHC a dalších dvou podobných substancí, které tyto látky zakazuje prodávat a dokonce i držet. Za držení HHC do 10g hrozí všem lidem pokuta až 15.000,-. Držení nad 10g je ode dneška považováno za trestný čin, za který hrozí až 8 let vězení. Včetně těch, kteří si látku ještě včera legálně koupili.

Mnoho lidí se tak nyní dostalo do situace, kdy si včera něco legálně koupili a dnes jim za to hrozí 8 let vězení. Toto se týká i lidí, kteří se předzásobili z důvodů zmírňování příznaků svých nemocí jako je například Parkinsonova choroba, kdy kanabinoidy působí například na zmírnění třesu.

Je nutné podotknout, že takto účinné kanabinoidy v podobě cukrovinek na pultech obchodů bez regulace opravdu nemají co dělat a skutečně se nesmí dostat do rukou dětí. V tomto ohledu je schválené vládní nařízení zdánlivě logickým krokem. Celá situace se však dala řešit lépe a rychleji. Naši odborníci již delší dobu navrhovala řešit situaci opatřením obecné povahy, díky kterému by došlo ke stažení těchto potravin s obsahem nebezpečných látek a zároveň by nepostihovalo držení těchto látek v minulosti legálně zakoupených.

Důležité je si připomenout, proč se tu vůbec nějaké HHC objevilo. Byť se jedná o látku v konopí obsaženou, drtivá většina těchto látek je synteticky vyrobena, tudíž se nejedná o výtažek z rostliny konopí. Není tedy třeba tuto rostlinu démonizovat. Tam, kde je poptávka, vznikne i nabídka. A poptávka po konopí je stále veliká a to jak pro léčebné, tak i pro rekreační účely. Vzhledem k tomu, že konopí u nás stále legální není, výrobci se ubrali touto cestou a nabídli společnosti jiné alternativy.

V minulém roce jsem se zúčastnil besedy s protidrogovým koordinátorem Jindřichem Vobořilem, kdy jsem se dotazoval právě na HHC. Shodli jsme se na tom, že tam kde je legální/regulované konopí, nikoho žádné náhražky typu HHC opravdu nezajímají. Navíc legalizace a regulace konopí jako takového by měla pozitivní efekt na stav státní pokladny a k tomu bychom se mohli zbavit těchto syntetických a potenciálně nebezpečných náhražek.

Společnost jako celek jistě chápe, že dostupnost těchto látek dětem je opravdu veliký problém. To je věc, kterou nelze obhajovat ani zlehčovat. Buďme však na pozoru, protože v pomyslné frontě dosud nezakázaných látek, čekají další preparáty, které mohou být ještě horší a o kterých toho víme ještě méně, než o HHC. Momentálně jde o látky THC-B nebo HHC-PO, které na seznamu zakázaných látek zatím nejsou a tak očekávejme další kolečko zákazu dalších a dalších látek.

Situaci nelze zlehčovat, ale jako společnost jsme upozadili mnohem větší problém – v Čechách je 95% dětí ve věku 15-16 let, které mají zkušenosti s alkoholem (s konopím je to 28%). Alkohol se stal součástí běžného života drtivé části české populace, je maximálně dostupný a stále na něj běží reklama, byť částečně regulovaná. Jako konzumenti alkoholu jsme stále na předních příčkách celosvětových žebříčků. Dokonce jsme to dotáhli tak daleko, že na tiché víno nemáme ani spotřební daň, což já osobně považuji jako naprosto absurdní. Vinou alkoholu zemře v Čechách cca 7.000 lidí každý rok, takže pokud chceme zdravou společnost, měli bychom se do problematiky závislostí opřít z vícero stran.

Z mnohaletých zkušeností plyne, že zákazy a represe moc nefungují. Regulace a prevence ano. V legalizaci držení a pěstování konopí nás dokonce předstihnou i Němci, u kterých by tento zákon měl vstoupit v platnost 1. dubna letošního roku. Tak snad to není jen aprílový žertík.

Sdílení je aktem lásky

Tento článek byl sdílen z jiného webu. Originál si můžete přečíst zde.